25 Ağustos 2014

İ!

Hermafrodit'i bilir misiniz?
Hermes ile Afrodit'in oğulları. Mitolojik bir hikayesini anlatacağım. Bu aralar oğul hikayelerinden bıktık biliyorum ama bu güzel. Kaynaklardan okuduğumu özetleyeceğim;
Hermafrodit çok yakışıklı bir delikanlıymış, ergenmiş. (Ergenken nasıl çok yakışıklıymış anlamadım ama..) Bir gün ergenlik asilikleriyle evden kaçmış ve gezmeye çıkmış. Bodrum Bardakçı Gölü'ne düşmüş yolu. Oraların güzeli de göl perisi Salmakis'miş. (Ablamız daha olgun bir bayan.) Salmakis Hermafrodit'i görünce dibi düşmüş ve yanına gidip duygularını açıklayıp, abuk subuk tekliflerde bulunmuş. O zamanda bu kadar hız olmaz tabi. Hermafrodit, tüysüz ergen, "Olmaz." demiş. Salmakis kabullenememiş tabi reddedilmeyi. Peri de olsa kadın. Ergen reddi de çok karşılaşılan bir durum değil sonuçta. Bir sonraki görüşünde tekrar denemiş şansını ve tekrar red cevabını almış. Bir kaç gün sonra yine aynı gölde Hermafrodit kendi kendine "Ördek suya daldı, zil çaldı." oynuyormuş. Salmakis de gizli sinsi onu izliyormuş. İzlerken bir anda hallenmiş ve bir çeviklikle göle dalıp Hermafrodit'i ahtapot gibi sarmış. Ama bir şey yapmamış. O an sadece Zeus'a dua etmiş: "Oh tanrım ondan ayrı yaşayamam, bizi asla ayırma!" Zeus da o zamanlar sinek avlıyormuş herhalde, pek dua siparişi yokmuş gibi anında dualarını kabul etmiş ve onları tek vücut haline getirmiş. Bir vücutta hem kadın, hem erkek..

İşte hermafrodit/çiftcinsiyetlilik kavramının isim hikayesi buymuş.

Eşcinsel hareketi olan LGBT'ye eklenen bir "İ" var. Uzun zamandır o "İ" kafa taslağımda. Zamanı geldi.

Nisan 2013'te LGBT hareketi interseksin varlığı üzerine konuşmuş ve interseksi de içine alarak yeniden yapılanma kararı almış. LGBTİ olmuş.

İnterseks hermafroditle aynı anlamda kullanılıyor.

Anlamı anormal üreme ve cinsiyet organlarıyla doğmuş olmak demek.. Kromozom yapısı ile genital yapının uymama durumu.. 
Örneğin kromozom yapısı kız fakat görünüm erkek.. Bir de tam tersi hali var diye kesemiyorum çünkü interseks çok geniş bir biyolojik yelpazeye sahip. Genital organlarda, üreme organlarında ve kromozomlarda olan biyolojik farklılıklarla anlamlandırılıyor. Tek tip bir bedenden söz edilemiyor. 

-Şu an beyniniz çevrenizdeki bu tip insanları tarıyor, buluyor ve bu kişiler üzerinden düşünmeye devam ediyor... gibi geldi.-

Araştırmalara göre doğan her 2000 bebekten 1'i interseksmiş.

İşe yeni başladığım zamanlar, hastanede karşılaştığım bir vaka. Bebeğin "Ali" diye hastaneye yatışı yapılıyor, bir ton tetkikten sonra "Ayşe" diye de taburcu oluyor. Babası pek üzülmüştü; "Oğlum kızmış" diye.. Burada ben bu noktaya takılmıştım. Cinsiyet ayrımcılığı beni benden almıştır hep. Cinsiyet değişimi konusunu da östrojen, testosteron derken çözmüştüm kafamda. 

Çok farklı interseks hikayeleri var. Biraz araştırır okursanız empati serpmiş olursunuz. Toplumsal cinsiyet kavramını gözönüne aldığımızda ülkemizde bu bireylerin sosyal hayatlarının ne kadar da acı olabileceği sonucuna varmak zor değil. 

Zeus dünya için de bir güzellik yapsan süper olur ;) Hemen!

0 yorum: