7 Ocak 2014

あみぐるみ

Çocuklar ve oyuncaklar..
Neyse sözü uzatmadan :D "Amigurumi" hakkında yazacağım....
Amigurumi kelimesi: Japonca Ami→ tığ veya şiş ile yapılmış ve nuigurumi→ içi doldurulmuş oyuncak kelimelerinin birleşimiyle oluşmuş. "Nuigurumi"nin "Nui" kısmını atmışlar, Japonlar, oh Japonlar, küçük, kibar insanlar. Atmasalardı Türkçe küfürümsü olabilirdi. Teşekkür ederiz. ありがとう。
Belki de hece düşmüştür?
Yani amigurumi tığla örülen bebe oyuncağının adıdır. Bez bebeğe rakiptir. Belki bir animasyon yapılmalıdır, belki de yapılmıştır. Araştırmalıyız.
Sık iğne denilen tarzda örülür amigurumiler. Sık sık iğne düşünün, öyle. Aradan elyaf fırtlatmıyor, sımsıkı.
Bu oyuncakların garip bir parçası var. "Güvenlik kilitli amigurumi gözleri". Çok enteresan tanımlama. Biraz korku filmi adı gibi. Güvenlik kilitli gözler takıldığı yerden %100 garantili asla çıkmazmış. Ben okuduğumun yalancısıyım. Titanik battı yani.. なんてこった。
Küçük insanlar kanserojen içeren plastiklerden yapılmış oyuncaklarla oynayacağına bunlarla oynasınlar. Ayrıca kafaya atınca falan can acıtmaz. Çizmez, gözü çıkmaz..


Bu konuya değinmemdeki asıl neden şu ki, son zamanlarda akranlarımın üremesiyle, sosyal medyada çokça; 
"Oyuncaklarını yine dağıttı.." 
"Eli dursa ayağı durmuyor.." 
"Daha yeni toplamıştım.." 
"Bu ne arkadaşım.."
"Babası kılıklı.."
"Odasında iğne atsan yere düşmez.."
Açıklamalı fotoğraflarla karşılaşıyorum.. Düşünüyorum.. Bu kadınlar n'olcak? 
Çözüyorum kafamda. Amigurumi yapıyorum. Boyutuna göre içerisine bir tutam demir koyuyorum. Çocuk oyuncakları dağıtıyor. Sonra gidiyor diğer odadakileri dağıtmaya. Kocaman ve güçlü bir mıknatısı odanın uygun bir köşesine yerleştiriyorum ve tüm oyuncaklar 7 saniye içerisinde mıknatısa sarılıyorlar. Sımsıkı. Mıknatıstan fiskos masası falan olsa aslında belki lafı değiştirir. 
Ayrıca bu oyuncakları bebelere yapılan özel günlerde yapıp dağıtabilirsiniz de. Yaşı çıktı, dişi çıktı, memesi çıktı, yürüdü, düştü, kalktı, kustu, gaz çıkardı günlerinde bunlardan küçük birer anahtarlık yaparak, gelen heyecanlı misafirlerinize dağıtabilir, anlaştığınız fotoğrafçı veya organizasyon şirketine de kaynak olabilirsiniz.

*Tamam Melis.

Şu aşağıdaki Eeyore'u da örüp, içine nohut doldurup kapımın önüne koymak istiyorum. Otursun, kapıyı tutsun..


0 yorum: