21 Mart 2014

21.03

Dünya Uyku Tıbbı Birliği her mart ayının 3. cumasını uyku günü olarak kutluyor.. Bu yıl 21 marta denk gelmiş ve teması "kolay nefes alın, rahat uyuyun"muş. Uyuyamayız efendim. Biber gazı soluyoruz, içimiz geçse neler oluyor.. Hala uyuyanlar var..  Allah rahatlık versin...


21 Mart "Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü" 21 Martta olmasının nedeni 21/3: 21. kromozomun 3 adet olmasındandır. 1 Kromozom fark atmışlar badem gözlüler.. Bu çok tatlıların yeteneklerini keşfedip, uygun dünyaları vermek gerekir.. Gözlerine bakınca mis görürsünüz.. Tenleri pamuktur =)


21 Mart.. Uluslararası ırk ayrımı ile mücadele günü.. Etnik kökenler kültürdür, zenginliktir, müziktir.. Sonuçta =)


21 Mart... UNESCO tarafından Dünya Şiir Günü ilan edilmiş..Şiir ne güzeldir.. Şiir sokakta güzeldir.. Şairlere selam olsun..

     
21 Mart... Dünya Ormancılık Günü.. Bir ağaç ülkemiz için çok önemli... Ormanlardan asma köprü geçsin.. Ağaçlarımız kesilmesin..


21 Mart... Bahar Bayramı.. Hoş geldin bahar! Yılgayak- yeni yıl.. Hoş geldin baharla yeni yıl... 21 Mart bahar bayramı olarak kutlanır...Dünyanın yeniden doğumudur.. İnanışa göre evren bir anlık uykuya dalar, ırmaklar o anda durur.. Bu "Evrenin Uyuduğu Bille" olarak tanımlanır. Bu anlık uyumayı bir anlık ölmek ve yeniden dirilmek olarak da açıklayanlar vardır. Bu uyanışla kaos biter ve doğal düzen başlar.. Mutluluklar gelir. Dünya yeşerir.. Bazı inanışlarda evdeki eşyalar yıkanır. Gün doğumuyla birlikte de insanlar akarsuda veya pınarda ellerini yüzlerini yıkarlar, abdest alırlar.. Adem ile Havva'nın bugünde karşılaştığı söylenir ki çok romantiktir =))21 Mart.. Aşık Veysel'in ölüm günü.. Allah rahmet eylesin güzel adam..


21 Mart.. Mihrimah Sultan'ın doğum günü.. Allah rahmet eylesin.. Mimar Sinan, Mihrimah Sultan adına Üsküdar ve Edirnekapı'ya yaptığı sanat eserlerinde her zamanki gibi matematiğini kullanmıştır .. Bugün iki camiyi de görebileceğimiz bir yere gidersek Edirnekapı'dan güneş batışını, Üsküdar'dan ay doğuşunu aynı anda görürüz.. Cumaya da gitseniz olur =)


Sonuçta "Hayırlı Cumalar" tweeti atamadıysak..

Ve 21 Mart.. Ekinoks.. Gece ve gündüz birbirine eşit.. Eşitlikler daim olsun.. Küremizde günler uzuyor. Hayırlı günler olsun..

0 yorum: